Новини

предишна 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 следваща

Дарение за четири читалищни салона - 30.05.2007

От месец юни т.г.  започва ремонтът на салоните на Националната опера и на театър „Сълза и смях”, като се предвижда да бъдат изцяло обновени залите за зрители. По инициатива на Министерството на културата столовете и креслата от залите на Националната опера и от  театър «Сълза и смях» ще бъдат дарени на четири  читалища: - 500 от столовете в Националната опера ще бъдат дарени за нуждите на читалище „Н.Й.Вапцаров” – гр. Банско - 350 от столовете в Националната опера ще бъдат дарени на читалище „Д-р Петър Берон»  в  гр. София. - 350 от столовете в Националната опера се даряват на читалище „Св. Св. Кирил и Методий” - кв. „Красна поляна”, гр. София. - 300 от столовете в театър „Сълза и смях” ще бъдат дарени на читалище „Пробуда” - кв. Сеславци, гр. София.

Дискусия относно бъдещето на читалищата - 29.05.2007

  На 30 май, 2007 г. от 10.30 часа в зала 74 на Община Търговище РЕКИЦ “Читалища” ще проведе дискусия на тема:  “Читалищата – с нова мисия в обединена Европа”. Целта е да се очертаят и дискутират новите тенденции и положителни практики в развитието на читалищата, съобразени с очакванията и потребностите на местните общности. Участие в дискусията са потвърдили представители на читалищата и Регионалните центрове “Читалища”, както и на местните власти от областите Варна, Силистра, Шумен, Разград, В. Търново, Плевен, Русе, Габрово, София, Пазарджик, както и от област Търговище.   Темите за дискусия са: “Любителското творчество – културен посланик на България в Европа” “Библиотеката – знание за Европа” “Читалището като създател на туристически продукти”  “Читалищата в селските региони – информационни и консултантски центрове”

Слово на проф. Ст. Данаилов по случай 24 май - 25.05.2007

УВАЖАЕМИ ТВОРЦИ  И ДЕЙЦИ НА БЪЛГАРСКАТА НАУКА И КУЛТУРА, ПОЧИТАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА, СКЪПИ ДЕЦА, Свято е делото на равноапостолите Кирил и Методий, сътворили Азбуката с буквите български. Епохалният им труд ги обезсмърти и ги въздигна до високото признание - съпокровители на Европа. Възможността да създаваме културата и науката си, чрез златните кирилски букви, ни е извела горди и просветени в много трудни и тъмни моменти от нашата история. Вече 12 века след онази съдбовна 863 г. нашият народ  слави имената на двамата велики братя, чиято епохална мисия за славянството изобщо, превръща българите в нация, намираща своята  идентичност във великото и свещено слово. „АЗ, БУКИ, ВЕДИ, ДОБРО, ЕСТ….” България е зачената с пробуждането на училището през Възраждането и пак в  училището Стоян Михайловски изрича веруюто на народа ни - „С книжовността да подновим съдбата си!”.

Проф. Ст. Данаилов взе участие в шествието за 24 май - 25.05.2007

Министърът на културата проф. Стефан Данаилов, заедно с президента Георги Първанов, вицепремиера и министър на образованието и науката Даниел Вълчев и министъра на вътрешните работи Румен Петков, беше начело на празничното шествие в София по случай 24 май. Участваха  ученици от цялата страна - духови оркестри, мажоретни състави, както и семинаристи, носещи две икони на Светите братя Кирил и Методий. Празничната колона тръгна в 10 часа от Националния дворец на културата и премина по булевардите "Витоша", "Дондуков", "Цар Освободител" и "Васил Левски". Шествието завърши пред паметника на Светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий пред Народната библиотека.         “Убеден съм, че на този ден ние постигаме най-широкото си народно единение. Където и да се намира по света, на 24 май всеки български гражданин чува със сърцето си

Свети равноапостоли Константин и Елена - 21.05.2007

  По времето, когато езическият свят, въоръжавайки се против християнството с огън и меч, в края на III и началото на IV столетие замислял напълно да изтрие от лицето на земята самото име християнин, Божият Промисъл приготвил за Христовата Църква, сред самите императори - гонители на християнството, царствен покровител в лицето на Константин - цар, който още приживе получил името, утвърдило се в християнската история, - Равноапостолен, а в световната история - Велики. Роден в 274 г. от родители, които, макар и не християни, покровителствали християнството, Константин от дете странял от езическите суеверия и се приближавал към Христа, истинния Бог. Сама Божията десница постепенно го подготвяла и по най-различни начини го очиствала, като избран съсъд на Божията слава. Младите си години Константин трябвало да прекара не сред семейството си, а при двора на Диоклетиан в Никомидия, където бил

предишна 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 следваща