Слово на проф. Ст. Данаилов по случай 24 май

25.05.07

отпечатай новината
УВАЖАЕМИ ТВОРЦИ  И ДЕЙЦИ НА БЪЛГАРСКАТА НАУКА И КУЛТУРА,
ПОЧИТАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,
СКЪПИ ДЕЦА,
Свято е делото на равноапостолите Кирил и Методий, сътворили Азбуката с буквите български. Епохалният им труд ги обезсмърти и ги въздигна до високото признание - съпокровители на Европа. Възможността да създаваме културата и науката си, чрез златните кирилски букви, ни е извела горди и просветени в много трудни и тъмни моменти от нашата история.
Вече 12 века след онази съдбовна 863 г. нашият народ  слави имената на двамата велики братя, чиято епохална мисия за славянството изобщо, превръща българите в нация, намираща своята  идентичност във великото и свещено слово. „АЗ, БУКИ, ВЕДИ, ДОБРО, ЕСТ….”
България е зачената с пробуждането на училището през Възраждането и пак в  училището Стоян Михайловски изрича веруюто на народа ни - „С книжовността да подновим съдбата си!”.
Велика е мисията на нашите просветители, учители, творци, учени, които нареждат с постиженията си българската нация в световната културна съкровищница.  Изминаха 204 години от първото светско честване на създаването на славянската азбука. Като духовни наследници на колосалното дело на първоучителите, ние, българите, продължаваме да насищаме с положителна енергия този празник и въздаваме заслужено своето признание на всички, посветили живота си на развитието на нашата култура и наука.
Казват, че най-важната задача на цивилизацията е да научи човека да мисли и аз вярвам, че именно културата и науката в своята цялост са най-добрите посланици на нашето съвремие, които чрез писаното слово изпращат сигнали към бъдните поколения. Културата и науката имат своето исконно право да претендират за приоритетно място в обществения ни живот, защото с техните постижения е белязано челото ни, когато  утвърждаваме своята национална същност в европейския ни дом и пред Света.
Днес продължаваме да творим съвременната си национална история на Кирилица, с гордостта на талантлив народ, който обогатява многообразието на европейския културен живот и го дарява с цвят и балканска жизненост.
Младият пламенен поет и публицист Христо Ботев, на когото скоро ще честваме 160 г. от рождението, възторжено възкликва: „Вярвам, че има само едно бъдеще за България – бъдеще светло, защото редом с другите славяни ще има що да каже в света, що да внесе в човещината.” 
Илюстрация на тези думи е честваният всяка година светъл празник на българската писменост, наука и култура като най-тачения ден от нашата нация. Убеден съм, че на този ден ние постигаме най-широкото си народностно единение. Където и да се намира по света, на 24 май всеки български гражданин чува със сърцето си  училищния химн „Върви народе възродени…” Нека с усилията на целия народ да съхраним и развиваме  плодовете на българската наука и култура за да пребъде България в „светли бъднини”.
Честит да е празникът на всички, които със словото и българската писменост продължават славната традиция и водят нацията към светли бъднини за България!
ДА НИ Е ЧЕСТИТ 24 МАЙ - ПРАЗНИКА НА БЪЛГАРСКАТА ПРОСВЕТА И КУЛТУРА И НА СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ!