Четвърти национален хоров фестивал - Разград`2008

13.03.08

отпечатай новината
В периода 31 май – 1 юни 2008 год. гр. Разград ще бъде домакин на Четвъртия национален хоров фестивал – Разград`2008. Фестивалът е под почетния патронаж на кмета на община Разград – г-н Денчо Бояджиев.

 

 

История на фестивала

 

По инициатива на Българския хоров съюз, през месец май, 2000 г. в гр. Шумен се осъществява регионална творческа среща и концерт на хоровете от градовете Разград, Русе, Търговище и Шумен под надслов „България посреща с песен ХХІ-ви век”. Следващата 2001 г. идеята намира продължение чрез хоровия празник „Здравей, хилядолетие”, реализиран на разградска сцена. Постепенно назряват условия и желание за разширяване и обогатяване формата на регионалните хорови концерти и възникването на Хоров фестивал в Разград от национален характер. Набелязани са най-важните цели – установяване на творчески контакти между хоровете от различни градове и популяризиране на хоровото изкуство.

 

С активната помощ от страна на БХС и тогавашния му председател проф. Христо Арищиров, съвместните усилия на Община Разград, НЧ „Развитие”, певците от хор „Железни струни” и ценните съвети от страна на проф. Венета Вичева, се ражда първото издание на фестивала. Той се провежда на 17 и 18 май 2002 г. В него вземат участие домакините от хор „Железни струни” с диригент Красен Иванов, женски камерен хор „Златна лира” от Търговище с диригент Илиана Иванова, хор „Родни звуци” от Шумен с диригент проф. Венета Вичева, хор „Седянка” от Силистра с диригент Антонина Колева, мъжки хор „Св. Иван Рилски” – гр. Дупница, с диригент Радко Енчев и хор „Славянско единство” от Горна Оряховица с диригент Донка Копринкова. Всички участници получават почетен знак, диплом, снимки и видеозапис от концертите. Взето е решение фестивалът да се провежда през година и да бъде „отворен” за всички категории хорове за школувано пеене.

 

Вторият хоров фестивал (21-22 май 2004 г.) преминава под знака на големи годишнини – 125 години хорово дело в Разград, 100 години хор „Железни струни” и 100 години от рождението на композитора проф. Георги Димитров. Участват юбилярите -  Църковен хор към храм „Св. Николай – Чудотворец” в Разград и хор „Железни струни” към НЧ „Развитие” с диригент Красен Иванов, както и детски хор „Бодра песен” от Шумен с диригент проф. Венета Вичева, Колегиум за камерна музика от Шумен с диригент Юлияна Панова и хор „Славянско единство” от Горна Оряховица с диригент Донка Копринкова, който съвместно с Разградска филхармония под диригентството на Красен Иванов изпълнява цялостно GLORIA от Антонио Вивалди. Представилите се хорове получават почетен знак и диплом за участие. Специалната награда на Кмета на Община Разград е връчена на детски хор „Бодра песен” с диригент проф. Венета Вичева. За своята 100-годишнина хор „Железни струни” получава най-високото отличие на БХС – Златен плакет лично от неговия председател Валентин Бобевски.

 

Третият хоров фестивал в Разград протича на 27 и 28 май 2006 г. В двете концертни програми на фестивала се представят хор „Железни струни” с диригент Красен Иванов, женски хор „Златна лира” от Търговище с диригент Илияна Иванова, хор „Славянски звуци” от София с диригент Милен Иванов, Еврейски вокален ансамбъл „Агада” от София с диригент Дориан Молхов, смесен хор „Седянка” от Силистра с диригент Светлозар Христов, Колегиум за камерна музика от Шумен с диригент Юлияна Панова, Детско-младежка хорова студия при ОФД – Русе с диригент Мина Влайкова и женски хор „Кантилена” от В. Търново с диригент Анета Павлова. С учредяването на наградата „Кибела” на Община Разград за най-добро цялостно представяне, фестивалът придобива състезателен характер. Изработен е пластичен вариант на наградата – дело на художника Красимир Харалампиев. Жури в състав: Елианка Михайлова, Борис Семерджиев и Мануела Манчева присъжда наградата „Кибела” от Третия хоров фестивал на хор „Кантилена” – В. Търново. С поощрителна награда е отличен Колегиум за камерна музика от гр. Шумен.